fbpx

Proč jsem se rozhodla psát blog?

20170720_134806

Že by z důvodu vítězství v literární soutěži? To asi ne:). Pravým důvodem je ten, že jsem si kdysi uvědomila důležitost informovanosti.

Rodíme se na tento svět z části jako nepopsaná deska (tabula rasa) a informace, které se k nám dostanou z okolního světa, nám ovlivňují život. Postupně se na nás tyto informace podepisují a mohou tak tvořit to, kým jsme a kam směřujeme. Informace nám může pomoci vyřešit nesrovnalosti a posunout nás dál. To platí jak v běžném životě, tak samozřejmě ve světě koní a jezdectví.

Problém je, že se musíme naučit rozlišovat informace správné a nesprávné. K tomu směřuje jednoduchá cesta a tou je vlastní zkušenost. Jedině vy můžete posoudit, zda vám daná informace pomohla či nikoliv. To učiníte jednoduše tím, že danou informaci použijete v praxi a zpětně vyhodnotíte její vliv. (pomohla mi? nepomohla? uškodila? – jezdí se mi teď na koni líp?vyřešilo to nesrovnalost, kterou jsme mezi sebou měli? je kůň spokojenější?nebo je tomu spíše naopak?)

Chybami se učíme. Věta, kterou každý z nás zná. Já osobně dělám chyby neustále, a pokud chybujete při práci s koněm, on vás na to vždy milerád upozorní a pak už je na vás, zda si své chyby dokážete uvědomit, poučit se a vydat se správnějším směrem. Takhle to funguje běžně. Nikdy nelze všechny chyby odstranit. V jezdectví a ve veškeré práci s koněm je vždy co zlepšovat. To nás na tom přece tak baví!

Všechny informace, které zde budu uvádět, vycházejí pouze z mých zkušeností a poznatků, které jsem do teď načerpala a které mi pomohly. Nikomu nevnucuji v tyto informace věřit. Někomu pomoci mohou, někomu ne. Nejlepším postupem je následně vždy ověřovat v praxi. Vše co jsem si kdy o koních a jezdectví přečetla, jsem dále ověřovala a zjišťovala, zda to opravdu funguje. Ale opět to neznamená, že to co fungovalo či nefungovalo mě, bude tak platit i pro jiného.

Informujte se, hledejte, zkoušejte a nacházejte.

Jedním z přímých a nejvíce působícím informátorem může být váš trenér. Samozřejmě za předpokladu, že je to dobrý trenér. Dobrý jezdec nemusí znamenat dobrý trenér a naopak. Někomu více sedí práce pouze v sedle, někdo zase rád vidí vše ze země a pomáhá k rozvoji ostatním jezdcům. Někdo zvládá oboje.

Tak či tak, pokud zrovna nemáte po ruce dobrého trenéra, najděte si alespoň svůj vzor dobrého jezdce. Pozorováním se učíme už od dětství, a pokud budete sledovat, jak s koněm pracuje a jak jezdí váš vzor, tyto informace budete vstřebávat a mohou se pak promítnout ve vaší praxi. Například to, že si váš mozek (zjednodušeně napsáno) zapamatuje pohyby v sedle, které jste u svého oblíbeného jezdce vypozorovali, může vést ke zlepšení vašeho sedu.

Hledáním správných informací a pozorováním dobrých jezdců můžete docílit výrazného zlepšení i u vás.

Nezapomeňte se tedy občas prostě jen dívat.

Hana Doupovcová
Je autorkou knih, certifikovanou koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHA - Vnitřní síla jezdce>> KNIHA Cesta jezdce>> E-kniha Jak si na koni poradit v krizových situacích a naučit se jezdit bezpečně>>

Nová Facebook stránka:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.