Tentokrát tu máme 3 body, na které bychom neměli zapomínat, když už na koni sedíme. To, že zde uvádím jen tři, určitě neznamená, že jich není víc. Každý jezdec ví, že je stále na čem pracovat:)
Co to znamená uvědomit si během jízdy své tělo? Souvisí to se správným sedem a s pomůckami, které během ježdění používáme tak, abychom koni vysvětlili, co po něm vlastně požadujeme.
Většinou právě k tomu slouží trenér, který ze země mnohem lépe vidí chyby v sedu, kterých se dopouštíme, aniž bychom si je uvědomili. Avšak pokud jezdíme bez trenéra, můžeme se pokusit zaměřit pozornost na své tělo tak, abychom si sami zkontrolovali alespoň ty nejzásadnější body, které jsme schopni rozpoznat i bez pomoci ze země.
Jak na to?
V prvé řadě pomáhá promítnout si v hlavě během ježdění celé své tělo. To znamená, že zaměřím pozornost k určité části těla a sám si zkontroluju, zda v některé z nich není zbytečné napětí, ztrnulost nebo cokoliv, co by koni mohlo bránit v plynulém pohybu.
Je dobré začít od noh. Vypadá to tedy tak, že jedu na koni a pomyslím na své nohy, můžu se na ně i podívat a zeptat se sám sebe:
Májí mé nohy správnou polohu? Působí na koně jak by měly? Směřuje pata dolů? Opravdu mám holeň přiloženou na koni a pobízím ho od holeně, aby rozuměl, že má kráčet vpřed? Je moje podrážka boty propojená s neviditelným provázkem k zemi?
O propojení se zemí a více o myšlení a sedu píši v eBooku Dnes sebereflexe, zítra lepším jezdcem.
Pokud se vám podaří při zaměření na své nohy objevit nějaký problém, chybu, nedostatek, pokuste se ji ihned napravit, a zda jste onu chybu napravili správně, zjistíte podle reakce koně.
Správně napravená chyba znamená, že kůň bude lépe spolupracovat a vám se dobře pojede:).
Tímto způsobem pokračujete dál k tělu, k rukám a hlavě a pokládáte si další otázky jako například: Nesu si ruce před sebou nezávisle na těle nebo pomocí otěží držím rovnováhu a ruším tím koně? Sedím rovně a dívám se před sebe nebo se předkláním a koni tak naznačuji aby běžel rychleji?
Postupně si v hlavě projdete celé své tělo a snažíte se chyby, které odhalíte, napravit. Vyzkoušejte si během každého ježdění občas zaměřit pozornost na své tělo a zkontrolovat alespoň to nejpodstatnější, aby vám chyby v sedu nebránily v porozumění a souladu s koněm.
Věčné téma strachu, který má velký vliv na to, jak budeme nebo nebudeme jezdit. Pocit strachu vyvolává strnutí svalů, vede k neporozumění s koněm a ke špatnému sedu. Strach nám tedy ve všech ohledech na koni škodí.
Ne vždy si během jízdy na koni náš strach uvědomujeme. Někdy se strach schovává v podvědomí, a i když ho necítíme, může způsobovat strnulost některé časti těla nebo špatnou komunikaci s koněm.
To může být například snaha jezdit v lepším tempu, ale zároveň obava, že se kůň příliš rozběhne. Tímto koně mateme a vysíláme k němu špatné signály, aniž bychom si to uvědomovali.
Zkuste se během jízdy na koni zamyslet, jestli se zbytečně něčeho nebojíte.
Třeba se bojíte, že se kůň rozběhne, a proto stále držíte příliš pevně otěže. Vyzkoušejte si alespoň chvíli co se stane, když strach zahodíte, v sedle se uvolníte, prodýcháte a koni otěž místo křečovitého držení nabídnete. Možná se budete divit, jak kůň zareaguje a místo očekávaného úprku se uvolní a bude rád, že se cítí lépe, … stejně tak se budete cítit i vy.
Mluvení na koně je dalším důležitý bodem vedoucím k lepší spolupráci s ním. Nemyslím tím, že musíte nahlas brebentit, … teda klidně můžete i nahlas, avšak počítejte, že vás možná bude mít okolí za blázna:).
Mám teď na mysli spíše komunikaci pomocí myšlenky, tedy sice ke koni mluvíte, ale nemusíte nic nahlas vyslovit😊.
Zkuste se někdy třeba při práci na jízdárně zaměřit na promlouvání ke koni. Například jeďte přímo a pak koni v duchu řekněte: „teď bude kruh vlevo“ a vyjeďte kruh vlevo nebo: „teď zastavit stát“ a zastavte. Zní to možná komicky, ale pokud pomyslíte na to, co zrovna během jízdy vyžadujete a sdělíte to koni, lépe se vám, i jemu, budou tato cvičení plnit. Váš mozek automaticky ihned vydá tělu signál, aby zaujalo pozici vedoucí ke splnění cviku. Toto cvičení vede k tréninku soustředěnosti během jízdy.
Nezapomeňte také během ježdění správně dýchat!
O tom, jak správně dýchat a komunikovat s koněm pomocí myšlenek se rozepisuji více v knihách – ZDE.
Přeji všem čtenářům, ať se vám daří budovat správný sed, odbourat strach a správně s koníkem komunikovat 🙂
Nová Facebook stránka: