fbpx

S poctivým tréninkem v zimě, na jaře dojdeš dál

Nastává nám zimní období, a ne jednoho jezdce svádí k odpočinku a vypuštění jezdeckých aktivit. Ano, zimní odpočinek a zvolnění tempa je samozřejmě zapotřebí jak pro jezdce, tak pro koně. Avšak pozor, aby se ze zvolnění nestalo úplné vysazení veškeré aktivity a nedošlo tak ,,ke zboření postaveného domu“.

Pokud se chceš jako jezdec zlepšovat a svého koně dobře trénovat, pak je zapotřebí porozumět svému tělu, stejně tak jak tělu koně. Jezdectví zahrnuje nespočet bodů, kterým třeba věnovat pozornost.

Jako jezdec zdokonalujeme své jezdecké dovednosti, řešíme správný sed, správné pomůcky, učíme se koni naslouchat, správně na koně působit, budujeme vzájemnou důvěru, učíme se při ježdění správně a efektivně přemýšlet, snažíme se odbourávat negativní a škodlivě pocity, které nám brání v porozumění s koněm a další podstatné body, kterých opravdu není málo.

Kromě zmíněných bodů však nesmíme zapomínat na jeden zásadní. Jako jezdci se stáváme tak trochu atlety, stejně tak jako se snažíme o to, aby byl spokojeným atletem i náš kůň. Toho však s těží docílíme, pokud své tělo a tělo koně nebudeme, nebo přestaneme trénovat. Chcete snad po koni, aby váhu vašeho těla vozil na svém oslabeném těle? Věřím, že ne, proto má trénink a budování správného osvalení smysl jak pro sportovně založené jezdce, tak pro rekreanty.

Vzpomínám si, jak významný dopad mělo pro moje tělo týdenní ležení po úrazu. Ne kvůli úrazu, ale z důvodu vyloučení možnosti jakéhokoliv pohybu. Pouze týden ležení na lůžku stačil k tomu, aby moje svaly ochably natolik, že se z mých nohou staly dva slabé články, které s těží nesly mé tělo a já se pouze po týdenní pauze na lůžku téměř znovu učila chodit!

Nechtějte po koni, ani po sobě, abyste se znovu museli ,,učit tančit“.

Každý jezdec, který se chce v jezdectví zlepšovat nesmí na fyzickou oblast zapomínat a měl by se také v této oblasti dobře orientovat. Péče o tělo své i tělo koně tvoří významnou část úspěšného ježdění.

Pokud u sebe chcete opravdu zaznamenat jezdecké pokroky, nepřestávejte tělo trénovat i v období zimních měsíců, což samozřejmě neznamená, že si nedopřejete odpočinek a zvolnění tempa, ale budete dbát na zachování kondice tak, abyste se v období jara nemuseli znovu učit chodit, ale naopak začali stavět na pevných základech, které jste si přes zimu díky poctivosti udrželi.

 

5 BODŮ NA KTERÉ MYSLETE

  1. Nezapomeňte, že jako jezdec odpovídáte za své fyzické, ale i psychické zdraví.

Upozorňuji na to neustále a také jsem plně přesvědčená o důležitosti jezdce. Tedy v prvé řadě začněte u sebe a pak u koně. Nechtějte trénovat koně, pokud neumíte trénovat sebe. Nechtějte po koni, aby byl zdravý a v dobré kondici, pokud vy nejste zdraví a v dobré kondici. Tohle je pravidlo, které nelze obejít!

 

  1. Pravidelně cvičte a běhejte

S těží budete schopni v sedle uspět s nahrbenými zády, ochablými svaly, které sotva zvládnou pohyb do sedla, natož tak držet v sedle rovnováhu. Nejde o sílu, kterou byste museli v sedle vyvinou, jde o zpevnění středu těla a o rovnováhu, kterou z vás díky správnému sedu kůň ucítí a zlepší se vaše veškerá spolupráce. Mimoto se díky běhu prohloubí váš dech, který následně v sedle přispěje ke snadnému splynutí s pohybem koně.

 

  1. Poznávejte svého koně, navazujte důvěru a vztah

Venkovní mráz nám určitě nebrání k tomu, abychom s koněm navazovali důvěrnější vztah, díky kterému se následně zlepší veškerá společná práce. Stačí k tomu nejen pobyt v boxe, ale třeba i chození na vodítku, kde se kůň může velice dobře naučit brát vás za svého partnera.

 

  1. Volte v zimě chytře terén

Když jsem neměla možnost vzít koně do haly, stal se pro mě v zimním období přínosný jakýkoliv terén v přírodě. Pokud nasněžilo, dalo se použít pole. Neznamená to, že musíte s koněm cválat na nevhodném a zmrzlém terénu. Stačí málo, třeba jen vycházka v kroku s cílem trénovat zastavení a pořád budete dál než jezdec, který usnul zimním spánkem a nechal koně napospas čtyřem stěnám.

 

  1. Naplánujte si své cíle

 Bez cíle to opravdu nejde. Když nemáte cíl, nikam se nedostanete a zima vám určitě nebrání k tomu, abyste si ujasnili, co vlastně jako jezdec chcete. Je vašim snem vyjet na závody? Nebo jen lepší porozumění s koněm? Ať je to cokoliv, abyste si tento sen splnili, měli byste si cíl určit, zvolit k němu správnou cestu a postupně ji začít realizovat, pak se vám může začít dařit cokoliv.

 

 

Přeji Vám, abyste si zachovali motivaci k pohybu i v zimním období!

Více se také můžete dočíst v eBooku Od bojácné amatérky k jezdeckým soutěžím

nebo v eBooku Dnes sebereflexe, zítra lepším jezdcem.

Rádi se s vámi setkáme v naší rozvíjející se facebook skupině jezdeckých srdcařů ZDE.

 

Hana Doupovcová
Je autorkou knih, certifikovanou koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHA - Vnitřní síla jezdce>> KNIHA Cesta jezdce>> E-kniha Jak si na koni poradit v krizových situacích a naučit se jezdit bezpečně>>

Nová Facebook stránka:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.