Pakliže patříte mezi ty, jejíchž snem je vyrazit jednoho dne na jezdeckou soutěž nebo alespoň hobby závody, pak je jistě dobré, zaměřit se na pár bodů, které cestu k vašemu přání podpoří. Možná také patříte mezi ty, kteří se už soutěží účastní a rádi byste něco zlepšili a posunuli se dál. I pro vás bude tento článek. Podíváme se společně na to, jakým způsobem se do soutěží ponořit a zároveň neztratit přátelství koně.
Jezdec, který se teprve na závody chystá, by se měl nejdříve zeptat sám sebe, kolik je schopný do soutěží investovat. Nemyslím teď peníze, ale především svůj čas, vůli, odhodlanost, píli, schopnost učit se z chyb atd. Existuje jednoduchý vesmírný zákon či pravidlo a sice, kam směřuje vaše pozornost, tam to roste. Tedy tam, kam půjde vaše pozornost, tam se pravděpodobně budete vyvíjet a růst. To, kam směřuje vaše pozornost, to se stane součástí vašeho života, vaší denní rutiny. Samozřejmě nestačí jen nasměřovat pozornost, ale také konat.
Pokud tedy víte, že byste rádi jezdili na soutěže, nestačí si to jen přát, ale důležité je začít jednat. Mít odhodlání pustit se do akce a zajímat se o podmínky soutěžení. Můžete začít soutěže navštěvovat jako divák a třeba si i zkoušet jezdit úlohu či parkur sám pro sebe v domácím prostředí. V případě, že nejste zkušeným jezdcem, pak se samozřejmě vyplatí oslovit trenéra, který vám s přípravou pomůže. Vaše pozornost na soutěžení a postupné praktické kroky vás začnou pomalu formovat a následně se vám opravdový výjezd bude přibližovat čím dál víc, až se jednoho dne na závodech opravdu ocitnete.
Jestliže se teprve na soutěže chystáte, neřešte vhodnost či nevhodnost koně. Často slýchám: „Rád bych vyjel, ale nemám vhodného koně.“ Na první výjezdy v nízkých soutěžích opravdu nepotřebujete koně vysokých kvalit, drezurních či parkurových schopností. Potřebujete především partnera, se kterým si rozumíte a pokud tím váš kůň je, pak je ten pravý na první výjezd. Ano, někdy může být překážkou, že koně nemáte, pak se může stát, že vám třeba někdo půjčí. Jste-li do jezdectví opravdu zapáleni, jistě se vám podaří začít i v případě, že zatím svého koně nevlastníte.
Možná vás zajímá, co udělat proto, abyste letošní sezónu vykročili správným směrem. V prvé řadě bych zde chtěla definovat slovo úspěch, které si mnoho lidí zaměňuje. Především v jezdectví může slovo úspěch vyvolávat nesprávné pocity. Když se řekne úspěšný jezdec, většinou si každý představí někoho, kdo minimálně vyhrál nějaké mistroství, olympiádu a daří se mu tak stále každý rok. Nicméně slovo úspěch znamená něco jiného.
Úspěšný jezdec je ten, kterému se daří naplňovat cíle, které si předem stanovil!!!
Pokud se vám tedy daří naplňovat vaše cíle, jste úspěšní! Pokud je vašim cílem vyjet na soutěž a umístit se v první polovině a stane se tak, uspěli jste! Nemusíte být první!! Možná ten, kdo vyhrál, měl za cíl mít více procent nebo méně shozených překážek, a tak mu stejně i to vítězství nepřineslo úspěch.
Zaměřujte se na sebe!!! Neberte soutěž jako místo, kde musíte někoho porazit a kde musíte být lepší než ten druhý. Je to vaše cesta. Vy ovlivňujete úspěch, nikoliv ostatní soutěžící.
Pokud tohle přijmete, pak se vám samozřejmě začne na soutěžích mnohem více dařit, protože tam už nepojedete se strachem, že vás někdo porazí a že si o vás někdo řekne něco špatného. Na tohle zapomeňte. Soustřeďte se pouze na sebe a na svého koně a vaše výkony se automaticky zlepší, protože vaše pozornost půjde správným směrem a vaše emoce vás během soutěže nepotopí.
Tímto navazujeme na další téma. POZORNOST, MYŠLENKY a EMOCE. – Jak velkou hrají roli, pokud jde o soutěžení?
Hrají obrovskou roli. Všechny tři si rozebereme a ve zkratce podotknu, jak je nastavit na správnou vlnu.
Vaše pozornost během soutěže musí jednoznačně směřovat k vám a ke koni. Neznamená to samozřejmě, že se na opracovišti budete srážet s ostatními, protože hledíte jen na sebe, ale znamená to, že během soutěže neuchopí vaši pozornost něco v okolí. Například poletující vlaječky a transparenty okolo soutěžní plochy nebo známý divák, kterého zahlédnete v jevišti, či pohled rozhodčího, který vám přijde příliš přísný.
Nezapomeňte, že jakmile ztratíte pozornost, ztratí ji i váš kůň a dost možná se například poletujícího transparentu vyděsí, protože mu bude věnovat pozornost tak jako vy. Pakliže se kůň opravdu něčeho vyleká, nedělejte tu chybu, že začnete zkoumat čeho se leká a věnovat tomu objektu svou pozornost. Vy musíte být tím, který na koně přenese klid a vezme si jeho pozornost od cizího objektu k sobě. Jakmile se kůň napojí na vás, nebude ho vnější prostředí tolik zajímat a vloží své zranitelné tělo do vašich rukou s důvěrou, že se postaráte o bezpečí.
Během soutěžního dne by vaše mysl měla být očištěna od všeho negativního. Zapomeňte tedy na myšlenky jako – beztak to pokazím, co když to nevyjde, nejsme dost připravení, co když se kůň splaší, co když zapomenu kudy jet atd….
Buďte si vědomí toho, že na co myslíte, to přitahujete. Pokud tedy budete myslet na špatné věci, dost možná se opravdu dříve nebo později stanou. Buďte tedy extrémně opatrní, co si před závody nebo během nich pustíte do hlavy.
Jedno z důležitých cvičení je mentální trénink. Mentální trénink znamená, že si den před soutěží dokážete ve své hlavě vizualizovat hladký průběh soutěže. Neznamená to, že si řeknete, že vše proběhne hladce a hotovo. Tohle nestačí. Je třeba se během mentálního tréninku přesunout ve své hlavě do dne soutěže a opravdu ho celý prožít. Projet si v myšlenkách soutěž, na kterou se chystáte. Tím se připravujete na dobu, kdy ji opravdu reálně pojedete. Když si takhle natrénujete drezurní úlohu, nebudete už muset během soutěže příliš řešit kudy jet. Vaše mysl zapne automat a vy směr jízdy pojedete sebejistě. Tím získáte více prostoru soustředit se během jízdy více na koně namísto toho, abyste ve své hlavě v napětí řešili, zda zrovna máte jet vlnovku nebo diagonálu.
Často podceňované emoce jsou nejdůležitějším prostředkem jež vám zajistí úspěch nebo pád. Pakliže vás přemůže tréma, pravděpodobně něco nevyjde a soutěž se pokazí. Během soutěže je důležité zachovávat si vyšší emoce. Toho docílíte tím, že se nebudete brát příliš vážně. Tréma je způsobena pouze tím, že se člověk bojí o svou pověst, o to, co si o něm kdo řekne a zda nezklame sebe či ostatní kolem. Zeptejte se sami sebe, proč soutěžíte, o co vám vlastně jde. Samozřejmě, že každý chce být na soutěži co nejlepší, ale tohle extrémní chtění vás může potopit. Zkuste brát soutěž spíše jako výjezd na výlet a nekalkulujte příliš nad tím, kolikátí se umístíte.
Během soutěže se opravdu vyplatí udržet si dobrou náladu, protože vaši radost ucítí i váš kůň. Jakmile z vás ucítí radost, nebude mít problém udělat pro vás cokoliv a kdekoliv. Směřujte tedy k tomu, aby se s vámi kůň cítil dobře, ať už na soutěži nebo v domácím prostředí. Jakmile tohoto docílíte, bude vám i vašemu koni celkem jedno, zda se zrovna nacházíte v soutěži a vyhráváte nebo se projíždíte po lese.
Nová Facebook stránka: