fbpx

Rok 2022- Vzkaz pro všechny jezdce aneb jak s námi koně komunikují a co jezdec nikdy nesmí opomenout

Ať už jsi jezdec, který jezdí sportovně či rekreant nebo jen chodíš koně navštěvovat, tento vzkaz je právě pro tebe. Mění se vše kolem nás a stejně tak se mění i to, jak jezdci nahlíží na své koně. Rok 2021 byl pro mnoho jezdců velmi silný. Jednoduše už nešlo přehlížet, že jako jezdci jsme povinní dbát na sebereflexi. Kdo tomu tak nečinil, pravděpodobně mu jeho kůň připravil pořádnou nálož různých zkoušek, které měly říct: ,,HALÓÓÓ“!!!

Co ale takové koňské haló ve skutečnosti znamená? Koně s námi jako s jezdci neustále komunikují. Problémem se však stává, pokud jim jezdec neumí nebo nedokáže naslouchat. Je to jako když sedí dva kamarádi na lavičce. Jeden na druhého mluví a ten druhý ho v tu chvíli nevnímá. Pak z toho vznikne takové to: „Promiň, co jsi říkal? Neposlouchal jsem“.

Tohle samozřejmě kamaráda, který se snažil něco sdělit nepotěší. Bohužel nebo bohudík komunikace mezi jezdcem a koněm se příliš neliší od té mezi dvěma lidmi. Pokud si tohle jezdec neuvědomuje a zaškatulkuje koně do jakési kategorie tvora, jež reaguje pouze na stisk holení nebo zatáhnutí za otěž, pak s těží zažije bezstarostnou jízdu.

Ve skutečnosti si lze komunikaci představit následovně:

Koně ke komunikaci s jezdci využívají obrazů tvořící se v hlavě jezdce. Je to tedy trochu jiný druh předávání informací než mezi dvěma lidmi, kteří především komunikují pomocí slov. Jedno má však komunikace společné a sice to, že aby si dva mohli předat informaci, je nezbytné, aby byli oba vůči sobě POZORNÍ. Zkrátka musí být na drátě, protože pokud chcete zavolat někomu, kdo není zrovna u telefonu, k výměně informací nedojde. Tohle se bohužel občas děje v jezdectví. Kůň s jezdcem se nedokáží jeden druhému dovolat a spojit se v komunikaci.

Soustředěnost je tedy nezbytná. Více o tom ZDE. I když na vás mluví kamarád, který je vedle, musíte se na něj soustředit a tohle se bohužel často mezi jezdcem a koněm vytrácí. Jezdec se místo soustředěnosti na koně zaměřuje na paty dolů, špičky ke koni, tedy na to, zda v sedle vypadá dobře nebo zda vypadá dobře kůň, na kterém sedí. Například stála snaha jezdce udržet koni vždy hlavu dolů, aby to pěkně vypadalo. Pak jsou tu další narušitele jako běžícího zajíc na poli, který představuje nebezpečí a jezdec ho vnímá a pozoruje mnohem intenzivněji než koně pod sebou.

Představte si dva hráče tenisu v zápalu hry. Co by se stálo, kdyby se náhle jeden hráč zahleděl do publika nebo mu hlavou začala běžet myšlenka, zda u hry vypadá dostatečně dobře. Pravděpodobně by ihned díky nedostatku soustředěnosti vše pokazil a možná i dostal od spoluhráče ránu míčkem do hlavy. Nuž, není divu, že jezdci občas nějakou tu ránu od koně schytají, ať už má tato rána fyzický nebo psychický dopad.

Nelze zde dopodrobna popsat komunikaci s koněm, ale jako uvědomění postačí pár bodů:

  1. Aby docházelo k výměně informací, musí být dva vůči sobě pozorní a soustředění jeden na druhého

2. Koně vnímají slovo-zvuk, emoce, pocity jezdce, ale také čtou obrazy vytvořené v mysli jezdce

3. Jezdec by se měl učit sebedisciplíně nikoliv jen té fyzické, ale i mentální, která je nezbytná pro správnou výměnu informací mezi jezdcem a koněm, a tedy i nezbytná pro bezkonfliktní jízdu

4. Každou nepatrnou myšlenku kůň zachytí. Myslí-li tedy jezdec na konflikt, vznikne konflikt, vybaví-li se mu v mysli vzpomínka na to, kdy se kůň splašil, znovu kůň zachycuje obraz a vybízí ho k reakci. Vidí-li jezdec ve své hlavě koně, který zvedá hlavu, kůň zachycuje obraz zvednutí hlavy

5. Každý si může vyzkoušet cvičení: Jezdec na koni povolí otěže a zaměří se na nějaký bod před sebou, ke kterému chce dojet (př. sloup u plotu, strom na kraji cesty…). Pokud je jezdec s koněm ve spojení, stačí se podívat na bod před sebou a automaticky v jezdcově hlavě vznikne obraz přímé cesty k tomuto bodu. Kůň tento obraz zachytí a do místa se vydá, aniž by ho jezdec musel točit otěží

Otěže, které koně ve skutečnosti vedou, nemusí být ty v rukou jezdce, ale ty, jež se skrývají v jezdcově mentálním nastavení.

Máte dotaz ke článku? Napište zprávu ZDE

Hana Doupovcová
Je autorkou knih, certifikovanou koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHA - Vnitřní síla jezdce>> KNIHA Cesta jezdce>> E-kniha Jak si na koni poradit v krizových situacích a naučit se jezdit bezpečně>>

Nová Facebook stránka:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.