fbpx

Jak zlepšit sed aneb střed těla jako tajný klíč

Pokud máte představu, že tento článek bude o „paty dolů, špičky ke koni“, tak se pletete. Ano, to, kde se nachází určitá část našeho těla během jízdy rozhodně má svůj význam, ale v tomto článku otevřeme další téma, které je pro dobrý sed zásadní.

Jak vypadá správný sed jezdce?

Otázkou možná ani není, jak vypadá, ale spíše jak se cítí. Správný sed může být jezdci vnímán složitě, přestože obsahuje jednoduchost, a naopak lze na něj pohlížet jednoduše, přestože je souborem mnoha aspektů, které by měly zapadat a tvořit tak jednoduchý celek.

Tím celkem je vždy STŘED. Slovo střed je nejvýznamnějším slovem pro správný sed jezdce a v dalších bodech si vysvětlíme proč tomu tak je.

STŘED TĚLA – Fyzická oblast

Ve středu těla leží poklad, a to nejen pro jezdce na koni. Tady však zůstaneme u jezdectví.

STŘED TĚLA=ROVNOVÁHA, ROVNOVÁHA=SOULAD, SOULAD=POROZUMĚNÍ

Kdo to zažil ten ví, že sednout si dobře na zadek je jako mávnout kouzelnou hůlkou a tělo koně se náhle stane součástí našeho. Pak to samozřejmě jde všechno mnohem snadněji.

Přestavte si nyní, že vstanete ze židle a jdete.

Je to pro vás těžký úkol?

Pokud jste zdraví, tak předpokládám, že ne. Jednoduše použijete svou vůli a záměr k tomu, abyste vstali a šli. A jak to souvisí s předchozím bodem?

Pokud mávnete onou pomyslnou hůlkou a usadíte se během jízdy na koni do středu, pak vaše vůle proudí snadněji přímo ke koni. Tedy tak, jak je pro vás snadné použít své nohy k tomu, abyste vstali, je pak stejně snadné „vzít“ tělo koně k tomu, abyste například nacválali nebo přešli do kroku.

Cílem je dostat se ke koni co nejblíže, a to se stane právě díky tomu, že jezdec nalezne střed. Všechny části těla musí dokonale zapadnout. Proto často slýcháme povely „noha více dozadu, ramena dolů, narovnat se.“ Tyhle rady mají svůj význam, ale zároveň všechny směřují pouze k jednomu bodu a sice najít střed, tedy najít rovnováhu a tím dobře působit na koně.

Tento střed a rovnováhu nelze najít pokud je tělo špatně trénované, křivé, nerovnoměrně osvalené, zatuhlé nebo pakliže se jezdec během jízdy k dobrému sedu křečovitě tvaruje. Už i to odvádí od středu a od rovnováhy. Například přílišná snaha se narovnat nebo přílišná snaha cpát paty dolů. V tomto případě už se tvoří napětí a vychýlení.

Zkrátka všeho musí být tak akorát.

Jako když svaly, kosti, klouby spolu hrají a tvoří dokonalý orchestr, který začne hrát společně s tělem koně.

A jelikož tento článek je o středu, pak samozřejmě nesmí chybět zmínka o core. Pakliže má jezdec dostatečně pevný core jeho šance k dokonalému sedu se značně zvýší. Kromě tohoto jádra pak také existuje tajný knoflík. Právě onen knoflík, který říká, „sedni si dobře na zadek“. Ve skutečnosti to není úplně na zadek, tedy pánev by neměla být příliš podsazená, ale znovu se jedná o jakýsi zlatý střed v oblasti pánve, díky kterému se napojíme na koně.

Vše na našem těle a těle koně má svůj význam a své místo. Nicméně hlavním cílem je vždy rovnováha.

CVIČENÍ, KTERÉ MŮŽE POMOCI

1.Představte si, že máte ve svém břiše kámen, který svou tíhou klesá k sedlu.

2. Představte si během toho, co sedíte na koni, že se vaše nohy dotýkají země. (Netlačit příliš dolů, jen nechat volně nohy spustit k zemi jako by měly podrážky boty rovnoměrně dosáhnout na zem. Povolit se v oblasti kyčlí, nechat je rozpustit, rozplynout směrem dolů.)

3. Zvednout nohy od sedla směrem od koně pryč a zkusit pár kroků vydržet, aniž by se nohy dotýkaly koně. Poté je zase spustit a jemně nohama koně obejmout (procítit kontakt)

4. Přestavte si, že jezdíte ve tmě a jediný zdroj světla je ve vašem hrudníku a tímto světlem si potřebujete svítit na cestu. Je to tedy představa toho, že z vašeho hrudníku jde světlo směrem před vás a přímo i před koně, aby osvětlovalo cestu.

A jak je to se středem v oblasti mentální?

Jedná se o střed, ve kterém se dostane do rovnováhy pravá a levá hemisféra mozku. To způsobí psychickou vyrovnanost. Jezdec tedy dokáže vidět věci z nadhledu. Dokáže plně vnímat sebe i koně a soustředit se na to, co v daný okamžik dělá. Vyhne se tak negativnímu posuzování, které většinou způsobuje nadměrné používání levé mozkové hemisféry. Pozornost jezdce by neměla jít z myšlenek nýbrž ze středu těla. Na toto téma bude navazovat další článek, proto už jen ve zkratce níže zmíněná cvičení.

Cvičení, které pomáhá vyrovnávat funkci pravé a levé mozkové hemisféry

1.Jedním z jednoduchých cvičení je kreslení, a to zároveň pravou a levou rukou, avšak jiný obrázek. Kdy například levá kreslí kruh a pravá trojúhelník.

2. Pokud jde o cvičení přímo na koni, pak je možné vyzkoušet vnímání levé a pravé zadní nohy koně. Tedy pokud jezdec jede vlevo, zkusí vnímat levou zadní nohu koně jako by se na ni chtěl posadit nebo zatížit přímo tuto nohu koně. Pokud jezdec jede kruh vpravo, udělá to stejné s pravou zadní nohou.

3. Představa světla znovu může pomoci, a to tentokrát světlo směřující přímo z čela jezdce. Tedy tak trochu jako by měl čelovku a tou si svítil před sebe. Tím se zlepší koncentrace na střed.

Další informace můžete také naleznout v knihách. E-kniha Vnitřní síla jezdce, nebo kniha Cesta jezdce

Přeji všem jízdu, která zůstává v rovnováze…

Hana Doupovcová
Je autorkou knih, certifikovanou koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHA - Vnitřní síla jezdce>> KNIHA Cesta jezdce>> E-kniha Jak si na koni poradit v krizových situacích a naučit se jezdit bezpečně>>

Nová Facebook stránka:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.