fbpx

Chci se v jízdě na koni zlepšovat, mám koně, ale nemám trenéra. Má to smysl?

Chci se v jízdě na koni zlepšovat, mám koně, ale nemám trenéra. Má to smysl? Dokážu si poradit? Zvládnu se přesunout z amatérské pozice na kolbiště jezdeckých závodů, aniž by mě doprovázel trenér?

To jsou otázky, které si někteří jezdci pokládají. Nejsou to jezdci z prostředí, kde jsou běžně k dispozici dobří trenéři, ale spíše samotáři, kterým sice nechybí vůle se zlepšovat, ale zato se vyskytují v těžších podmínkách, se kterými si musí poradit.

Jak si ale poradit a má to vůbec smysl? …

Samozřejmě, že to má smysl! Už jen to, že děláte něco, co vás baví, má pro vás velký význam. A pokud opravdu chcete, přestože nemáte po ruce trenéra, můžete dosáhnout velkého pokroku. I když jsem teď vděčná za možnost prožít chvíle s tou nejlepší trenérkou, vždy jsem si tuhle cestu dovolit nemohla a i teď si zase musím většinu tréninků poradit sama, přesto se snažím na zlepšení pracovat a najít alespoň cesty jiné. Možná jsou méně efektivní než trenér, ale věřte, že také fungují.

Jak na to?

V prvé řadě se nezapomeňte vzdělávat. Dobrá literatura vám sice trenéra nevynahradí, zato však může pomoci objasnit mnohé otázky a ukázat cestu, kterou se máte dát. Pokud je to opravdu dobrá literatura, zjistíte díky četbě různé informace, které vám napomohou ve výcviku a také vás upozorní na chyby, kterých se máte vyvarovat.

Pokud jde o výcvik koně, doporučuji velmi dobrou knihu s názvem Stupnice vzdělání koně, kde je zmíněných všech šest bodů, podle kterých se koně jezdí od počátku výcviku až po soutěže na nejvyšší úrovni.

Jestli řešíte váš sed a pomůcky, příspěvkem k vašemu zlepšení může být pozorování dobrých jezdců během tréninku či soutěže, jak jsem již zmínila i v eBooku (Od bojácné amatérky k jezdeckým soutěžím aneb jak si plnit sny nejen u koní). V dnešní době není problém, pustit si kdykoliv nahrávku různých tréninků a jezdeckých závodů, u kterých můžete pozorovat, jak jezdec na koni sedí, jak se kůň pohybuje a tudíž získat představu o tom, kam se chcete i vy se svým koněm dopracovat. Každý jezdec i kůň je samozřejmě jiný, nejde o to, abyste se za každou cenu snažili někoho napodobovat, ale spíše se motivovali.

Nemusíte nic analyzovat, stačí se dívat. Každý ví, že už malé dítě se učí především pozorováním, a pokud máte možnost sledovat dobré jezdce přímo naživo, o to významnější dopad na vás toto pozorování může mít.

Je známo, že mnozí sportovci se učí a zlepšují především díky sledování těch nejlepších při daném sportu. Váš mozek si zapamatuje pohyby a tyto informace pak tělu jednodušeji předá v praxi. Dívejte se, učte se, ale nezapomeňte i praktikovat.

Praxe je dalším bodem, ke kterému je třeba se posunout. Pokud nezapomínáte na čerpání informací z knih, článků, časopisů atd., a pozorujete úspěšné jezdce, pak nesmíte zapomenout také zaměřit pozornost na sebe.

Dobrá sebereflexe vás postupně povede k lepším výkonům. Jde o uvědomění si chyb, kterých se dopouštíte a o snahu, tyto chyby odstranit. Jde také o zaměření se na cíl a konkrétní oblast, kterou momentálně potřebujete zlepšit. Každý jezdec ví, na kolik bodů se musíme zaměřovat, a že jich opravdu není málo.

Správný sed jezdce, jeho pomůcky, uvolnění koně, kmih, takt, přilnutí… a mnoho dalších bodů, na kterých neustále pracujeme. Je to jako spirála, po které se neustále pohybujeme nahoru, a i když někdy máme pocit, že se náš posun vpřed zastavil, či dokonce jsme padli níž, vždy se ve spirále ukrývá ten správný odrazový můstek, který právě potřebujeme použít k odrazu.

Pokud nemáme trenéra, bude nám nejspíš mnohem déle trvat, než najdeme ten správný můstek. I když spoustu práce a pokroků můžeme zvládnout svým odhodláním, pevnou vůli, dobrou sebereflexi, přesto si musíme uvědomit, že dobrý trenér, kromě jiného, znamená také více očí…

A jak je každému jasné, více očí, více vidí. Tudíž můstek k odrazu, který právě potřebujete najít, můžete s pomocí trenéra najít mnohem rychleji, a také se na něm odrazit mnohem výš, než byste zvládli bez něj.

Přesto věřte, že jestli opravdu chcete, i když nemáte trenéra, zvládnete mnoho i s vlastní pomocí. Pokud se budete dobře a dostatečně informovat, pozorovat, a uskutečňovat správnou sebereflexi, dostanete se mnohem dál, než jste si mysleli.

Jak se stát sám sobě dobrým trenérem pomocí správné sebereflexe, a jak zlepšit své jezdecké dovednosti se můžete dočíst v elektronické knize Dnes sebereflexe, zítra lepším jezdcem.

Hanka Doupovcová
Je autorkou E-knih, koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHY - Dnes sebereflexe, zítra lepším jezdcem>> a Vnitřní síla jezdce>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.