fbpx

Pokud zlepšíme svůj sed, zlepší se veškeré působení na koně a pak celková jízda!

Často jsem si marně lámala hlavu nad tím, jak vlastně vylepšit svůj sed k dokonalosti. Při pohledu na dobré jezdce, kteří ihned po vyhoupnutí do sedla splynuli s pohybem koně, a ten pak plnil jejich požadavky, jakoby jim četl myšlenky, mě napadalo jediné, a sice to, že s takovým sedem se člověk nejspíš musí narodit a tito jezdci jsou tedy obdařeni neobvyklým talentem.

Talentem jsem se rozhodně obdařena necítila a tenkrát tohle brala tak, že každý na koni umíme sedět podle toho, jak nám to příroda nadělila a já se budu muset smířit s myšlenkou, že jsem dřevo a tu krásu souladu mezi jezdcem a koněm alespoň obdivovat u druhých.

Později jsem však přišla na to, že se pletu a můžu zvládnout mnohem víc, než si myslím, pokud nebudu rezignovat a na vylepšení svého sedu začnu pracovat.

Kdysi jsem se dočetla ve článcích o jezdcích, který typ postavy se nejlépe hodí k jízdě na koni. Moje postava patřila samozřejmě k těm horším možnostem, jelikož dlouhý trup se považuje za jistou překážku v nalezení správné rovnováhy při pohybu koně. Údajně jsou na tom nejlépe jezdci, kteří mají kratší trup a delší nohy.

Ať je to tak, či jinak, nemyslím si, že by postava jezdce mohla být překážkou ke zvládnutí vyrovnaného sedu. Tohle možná pochopíme, když se občas podíváme, jak zvládají jezdit lidé s různým fyzickým postižením. Někteří i lépe než my zdraví.

Někdo může mít lepší fyzické (ale i psychické) předpoklady ke zvládnutí správného, vyrovnaného sedu, to však neznamená, že ti s menšími předpoklady tohoto sedu nikdy nedocílí. Možná jim to dá víc práce, ale ta se určitě vyplatí. Každý, kdo se chce jízdě na koni opravdu věnovat, tak by neměl budování dobrého sedu podceňovat.

Pokud zlepšíme svůj sed, zlepší se veškeré působení na koně a pak celková jízda. Správný sed je nejdůležitější součástí jízdy na koni a mnozí z nás ho často podceňují a pak marně přemýšlí, proč se jim v jízdě na koni nedaří a proč kůň nereaguje tak jak by měl.

K tomu, abychom byli schopni s koněm komunikovat pomocí sedu, musíme správně pracovat se svou váhou a zapojit příslušné svaly, tak, aby našim pokynům kůň dobře porozuměl a mohl reagovat na naše pobídky nebo zádrže. Tedy abychom zvládali určovat směr a tempo jízdy bez obtíží, s lehkostí a v souladu s pohybem koně.

Abychom však toho všeho byli schopni, musíme nejdřív zapracovat na sobě. Nestačí pouze sednout na koně a chtít trénovat jeho půltunové tělo beztoho, aniž by naše tělo bylo v dobré kondici.  Posilování, ale i uvolňovaní a protahování patřičných svalů předchází fyzickým těžkostem, ale i nedorozuměním mezi námi a našim koněm.

JAK ZLEPŠIT SED JEZDCE? VIDEO ZDARMA KE ZHLÉDNUTÍ ZDE

Hana Doupovcová
Je autorkou knih, certifikovanou koučkou a aktivní jezdkyní. Ve světě jezdectví se pohybuje dvacet let a své zkušenosti sdílí s ostatními jezdci prostřednictvím přednášek, knih, online konzultací a osobních jezdeckých lekcí. V oblasti jezdeckého sportu se ji stala blízkou drezurní disciplína, kterou později začala rozvíjet o hlubší komunikaci s koněm a ježdění bez udidla. Tvrdí, že jezdecký talent se skrývá v každém jezdci, jen je třeba ho u něj správně rozvinout. E-KNIHA - Vnitřní síla jezdce>> KNIHA Cesta jezdce>> E-kniha Jak si na koni poradit v krizových situacích a naučit se jezdit bezpečně>>

Nová Facebook stránka:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.